You are here

Back to News

2021-2022 Presidential Fellows

The Graduate School is happy to announce that the 2021-2022 Presidential Fellows have been chosen. The Presidential Fellowship is the most prestigious award given by the Graduate School to recognize the outstanding scholarly accomplishments and potential of graduate students entering the final phase of their dissertation research or terminal degree project.

Coralia Balasca
Sociology
Advisor: Reanne Frank

Deb Banerjee
Mechanical Engineering
Advisor: Ahmet Selamet

Andrew Bishop
English
Advisor: Elizabeth Hewitt

Michael Braunagel
Earth Science
Advisor: W. Ashley Griffith

Fiona Brown
Biomedical Sciences
Advisor: Rob Baiocchi & Rosa Lapalombella

Suryapratim Chakrabarti
Aerospace Engineering
Advisor: Datta Gaitonde

Junao Cheng
Electric and Computer Engineering
Advisor: Wu Lu

Soohyun Cho
Political Science
Advisor: Sarah Brooks

Gonzalo Constante Flores
Electric and Computer Engineering
Advisor: Antonio Conejo & JK Wang

Julio De Lima Nicolini
Electric and Computer Engineering
Advisor: Fernando Teixeira

Adrienne DiTommaso
Public Administration
Advisor: Stephanie Moulton

Daniel Dodd
Biomedical Sciences
Advisor: Daniel Gallego

Kevin Fanning
Physics
Advisor: Klaus Honscheid

Keira Hambrick
English
Advisor: Kay Halasek

Heather Hansen
Psychology
Advisor: Andrew Leber & Zeynep Saygin

James Johnson
Astronomy
Advisor: David Weinberg

Christopher Kinley
History
Advisor: Theodora Dragostinova

Taylor Klass
Plant Pathology
Advisor: Jonathan Jacobs

Sungsik Kong
Evolution, Ecology & Organismal Biology
Advisor: Laura Kubatko

Emma Lagan
Anthropology
Advisor: Debra Guatelli Steinberg

Suzanne Lewis
Teaching and Learning
Advisor: Caroline Clark

Luyu Liu
Geography
Advisor: Harvey Miller

Allison Londeree
Psychology
Advisor: Dylan Wagner

Bhawesh Mishra
Mathematics
Advisor: Vitaly Bergelson

Clinton Morrison
English
Advisor: Karen Winstead

Laura Moses
Political Science
Advisor: Janet Box-Steffensmeier

Andrew Ochs
Chemistry
Advisor: Josh Goldberger

Basar Ozbilen
City and Regional Planning
Advisor: Gulsah Akar & Maria Manta Conroy

Rafael Quijada Landaverde
Agricultural Communication, Education, and Leadership
Advisor: Mary Rodriguez

Kelly Rich
Neuroscience
Advisor: Stephen Kolb

Romy Rodriguez Martinez
Astronomy
Advisor: B. Scott Gaudi

Ana Salazar Puerta
Biomedical Engineering
Advisor: Natalia Higuita Castro

Brian Scarpitti
Biochemistry
Advisor: Zac Schultz

Shirley Tang
Biomedical Engineering
Advisor: Davina Walter

Nishchhal Verma
Physics
Advisor: Mohit Randeria

Jian Wang
Geography
Advisor: Desheng Liu

Xinayao Xiang
Chemistry
Advisor: Rafael Bruschweiler

Jingyue Yan
Pharmacy
Advisor: Yizhou Dong

Simin Zhan
Materials Science Engineering
Advisor: Enam Chowdhury

Menglin Zhu
Materials Science Engineering
Advisor: Jinwoo Hwang